Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu Maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu Maternitate

Buna ziua! Sunt angajata in cadrul ANAF, detin functia de inspector vamal debutant. In urma cu cateva luni, cand mi-am depus dosarul pentru angajare nu stiam ca sunt insarcinata, peste o luna de zile am sustinut si concursul pentru postul mai sus mentionat, am luat examenul si in 2 saptamani am inceput munca. In perioada examenului am aflat ca sunt insarcinata. Acum ca deja lucrez, burtica a inceput sa creasca, ar trebui sa anunt ca sunt insarcinata, dar mi-e teama sa nu fiu concediata. 1 an de zile sunt debutant...chiar nu stiu ce drepturi am in cazul acesta. Va multumesc!
1. Art.60 C.mun.
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
c) pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
....
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.

2. art.21 din OG 96/2003
(1)Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazul:
a)salariatei prevăzute la art. 2 lit. c)–e), din motive care au legătură directă cu starea sa;
....
(3)Dispoziţiile alin. (1) nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condiţiile legii.

art.2 lit.c - salariata gravidă este femeia care anunţă în scris angajatorul asupra stării sale fiziologice de graviditate şi anexează un document medical eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist care să îi ateste această stare;

3. Art.10 din legea 202/2002
(6) Concedierea nu poate fi dispusa pe durata in care:
a) salariata este gravida sau se afla in concediu de maternitate;
....
(7) Este exceptata de la aplicarea prevederilor alin. (6) concedierea pentru motive ce inervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.

Prin urmare, anuntati in scris cat mai repede posibil angajatorul ca sunteti insarcinata. In acest caz, veti fi protejata de trei acte normative care prevad interdictia unei persoane gravide.