Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale anexa- act aditional
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

anexa- act aditional

care este diferenta intre act additional si anexa la un contract
Anexa la contract este de regula intocmita simultan cu contractul si detaliaza anumite articole din acesta.
De exemplu, la un contract de prestari servicii pentru reabilitare termica la 10 blocuri obiectul contractului se poate scrie asa: Reabilitare termica 10 blocuri din localitatea X, conform anexei iar adresele sunt detaliate separat, intr-o anexa, pentru o identificare rapida si usoara.

Actul aditional modifica sau suplimenteaza contractele incheiate, deci se intocmeste ulterior semnarii in functie de schimbarile care pot aparea pe timpul derularii.
Cu acordul partilor, prin act aditional se poate schimba orice articol din contract (termen, obiect, plata etc.).

Acesta e un exemplu simplist, daca doriti explicatii specifice dati detalii. Depinde si despre ce contract este vorba.
Ares-3, moderator