Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Act administrativ normativ se publica in Monitorul ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Act administrativ normativ se publica in Monitorul Oficial?

Sau numai legile se publica in MO?
parca si hotararile Guvernului se publica in MO, care sunt acte administrative normative.
Totusi, hotararile consiliilor judetene si alte alea nu se publica in MO.
Care e diferenta intre actele administrative normative care se publica in MO si cele care nu?
Sau care este semnificatia acestei diferente??
Hotararile consiliilor judetene se publica in Monitorul Oficial al judetului. In Monitorul Oficial al Romaniei partea I se publica actele normative cu aplicabilitate la nivel central sau national:

A. actele juridice ale Parlamentului:
a) legile, hotărârile şi moţiunile;
b) hotărârile şi moţiunile celor două Camere ale Parlamentului;
B. actele cu caracter politic ale Parlamentului şi ale celor două Camere;
C. decizii ale preşedinţilor Camerei Deputaţilor şi Senatului;
D. actele Preşedintelui României:
a. decretele;
b. mesajele şi alte acte adresate Parlamentului;
E. actele Guvernului:
a. hotărârile, cu excepţia celor care au caracter militar;
b. ordonanţele emise în temeiul unei legi speciale de abilitare;
c. ordonanţele de urgenţă;
d. declaraţiile de politică generală şi alte asemenea declaraţii;
F. actele normative ale organelor de specialitate ale administraţiei publice centrale din subordinea Guvernului, potrivit competenţei lor stabilite prin lege, adoptate în vederea organizării executării legii;
G. actele normative adoptate de autorităţile administrative autonome şi de alte autorităţi publice, potrivit competenţei lor conferite prin lege, în vederea organizării executării legii;
H. deciziile, hotărârile şi avizele Curţii Constituţionale;
I. deciziile pronunţate de Secţiile Unite ale Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, ca urmare a soluţionării recursurilor în interesul legii;
J. actele normative adoptate de persoane juridice – altele decât autorităţile publice – care au fost abilitate prin lege să asigure executarea unor legi;
K. alte acte, care potrivit unor dispoziţii legale, se publică în Partea I a Monitorului Oficial al României.
Atunci singura diferenta intre o lege si un act administrativ normativ, amandoua publicate in MO, este ca legea e adoptata de Parlament, iar actul administrativ normativ de alt organism...?!