Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prelungire contract de munca temporara pe durata ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prelungire contract de munca temporara pe durata determinata in durata nedeterminata

Pot prelungi printr-un act aditional un contract de munca temporara cu durata determinata - sa il fac pe durata nedeterminata (stiu ca in cazul contractului individual se poate)?Sau trebuie inchis si deschis altul cu durata nedeterminata?
Agentul de munca temporara poate incheia cu salariatul temporar un contract de munca pe durata nedeterminata, situatie in care in perioada dintre doua misiuni salariatul temporar se afla la dispozitia agentului de munca temporara.
Ma intereseaza daca il am deja incheiat pe durata determinata- il pot transforma in durata nedeterminata prin aditional?
Daca citeati mai bine raspunsul meu ati fi observat ca se poate face asta, daca ramane c.i.m. cu munca temporara.

Daca se doreste incheierea unui c.i.m. pe durata nedeterminata, atunci solutia este : incetarea c.i.m. vechi si incheierea unuia nou.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua, In cazul in care angajatul temporar, are contract pe perioada nedeterminata, poate presta mai multe misiuni succesive la acelasi utilizator, fara a mai exista termenul limita de 36 de luni?
Multumesc!
Buna ziua,
In cazul in care angajatul temporar, are contract pe perioada nedeterminata, poate presta mai multe misiuni succesive la acelasi utilizator, fara a mai exista termenul limita de 36 de luni?
Multumesc!