Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca pe perioada determinata vs contract ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca pe perioada determinata vs contract de munca temporar

Buna ziua, lucrez la o firma care pune la dispozitie angajati pe perioade determinate la un client. Am un angajat care a avut contract de munca temporara pe perioada determinata. Perioadele au fost urmatoarele: 07.11-16.12.2017, 10.01-13.07.2018 plus o prelungire pana la data de 12.08.2018 si ultimul contract 12.09-21.12.2018. Stiu ca se pot face contracte de munca care sa nu depaseasca perioada de 36 de luni maxim, dar contractele trebuie sa fie succesive sau nu? Doresc sa stiu daca le pot face contract de munca temporar pe durata determinata de 3/6 luni de la anu sau este nevoie de contract de munca pe perioada nedeterminata? Multumesc.
Contractul de munca temporara este unul , iar contractul de munca incheiat pe durata determinata este altul .

Contractul de munca temporara este un contract individual de munca ce se incheie in scris intre agentul de munca temporara si salariatul temporar, pe durata unei misiuni.

Misiunea de munca temporara se stabileste pentru un termen care nu poate fi mai mare de 24 de luni.

Durata misiunii de munca temporara poate fi prelungita pe perioade succesive care, adaugate la durata initiala a misiunii, nu poate conduce la depasirea unei perioade de 36 de luni.