Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Semnatura bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Semnatura bilant

In situatia in care am calitate de asociat unic, administrator si director economic cu contract de munca ( am studii superioare economice) pot semna bilantul anual al propriei firme (microintreprindere platitor impozit pe profit) numai eu in ambele calitati solicitate in formular?
Multumesc
Buna ziua.
Daca aveti in organigrama post de contabi sef-director economic, si Departament de contabilitate, puteti semna bilantul contabil.Cel putin asa prevede Legea 82/1991 a contabilitatii.Dar , daca firma depaseste cifra de afaceri prevazuta de Directivele contabile europene din 2015, atunci bilantul contabil trebuie semnat si de un auditor financiar.
Succes.
Marius Bote .