Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Semnare acte contabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Semnare acte contabile

Buna,
In cazul unui SRL, microintreprindere,cu administrator asociat unic, fara angajati, cu cifra de afaceri mai mare de 35.000 Euro, administratorul poate semna documentele contabile? (balanta, registrul jurnal, documente inventar...) Dar bilantul?

Multumesc
Toate documentele contabile trebuie semnate de catre administrator. Unele insa (ex bilantul) trebuie semnate si de o persoana care potrivit Lg 82/1991 are acest drept. In cazul dvs ar putea fi directorul economic, contabilul-sef, expertul contabil.