avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... RIL admis. ICCJ a decis azi ca procedura de ridicare a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

RIL admis. ICCJ a decis azi ca procedura de ridicare a autovehiculelor parcate neregulamentar nu poate fi reglementata prin hotarare a consiliului local

În şedinţa din 25 mai 2015, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Completul competent să judece recursul în interesul legii, a pronuntat următoarea soluţie:
Decizia nr.9 în dosarul nr.3/2014
Admite recursul în interesul legii formulat de Avocatul Poporului şi, în consecinţă, stabileşte că:
În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art.128 alin.(1) lit.d), art.134 alin.(2) şi art.135 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, raportate la dispoziţiile art.3 alin.(1), art.5, art.36 alin.(1), alin.(2) lit.d) şi alin.(6) lit.a) pct.13 din Legea administraţiei publice locale nr.215/2001, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, art.21 lit.b) şi art.24 lit.d) din Legea-cadru a descentralizării nr.195/2006, procedura de aplicare a măsurii tehnico-administrative constând în ridicarea vehiculelor staţionate/oprite neregulamentar pe partea carosabilă, prevăzută de art.64 şi art.97 alin.(1) lit.d) şi alin.(6) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.195/2002, nu poate fi reglementată prin hotărâri ale consiliilor locale.
Obligatorie, potrivit art.517 alin.(4) din Codul de procedură civilă.
Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 25 mai 2015.
~ Conținut șters la cerere ~
S-au conformat fara sa astepte publicarea in MO.
=D>
Ultima modificare: Marți, 26 Mai 2015
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelegalitate ridicare auto parcate neregulamentar de catre politia locala DenisRif DenisRif S-a stabilit concret ca potrivit prevederilor art. 64 din O.U.G. 195/2002 ,citez : (1) Politia rutiera poate dispune ridicarea vehiculelor stationate ... (vezi toată discuția)
Ridicarea masinilor parcate neregulamentar poate fi considerata furt? ContSters90444 ContSters90444 Buna ziua, Vineri seara cu greu am gasit un loc unde am putut lasa masina. Am oprit chiar in dreptul indicatorului \"oprirea interzisa\" ,in fata altor 20 ... (vezi toată discuția)
Ridicare auto, amenda, puncte penalizare Blackmoon Blackmoon Buna seara, Am urmatoarea problema:mi s a ridicat autoturismul pe motiv ca nu am asigurat cel putin 1 m pentru circulatia pietonilor...bun, am platit sa mi ... (vezi toată discuția)