Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Inchiriere spatiu comodat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Inchiriere spatiu comodat

Am un spatiu pe persoana fizica , am facut un comodat pentru firma pe care o administrez unde isi desfasoara activitatea de comert. Firma a gasit un potential chirias care ofera o suma lunara ptr inchirierea unei parti din spatiu cedat prin contract de comodat. Este legal contractul de inchiriere intre firma la care sunt administrator si firma chiriasa pe baza contractului de comodat? multumesc !!
Contractul de comodat [resupune folosinta gratuita.
In contextul in care contractul de comodat contine o clauza contractuala cu mentiunea ca puteti inchiria chiar si partial spatiul. Desi din punct de vedere fiscal numai proprietarul poate inchiria motivat de faptul ca va fi inregistrat cu contract de inchiriere si va plati impozit pe venituri din cedarea bunurilor. Daca spatiul permite puteti ca persoana fizica sa incheiati un contract de inchiriere iar dvs. sa ramaneti in continuare cu cel de comodat.
multumesc ptr raspuns , dar in cazul unui control de fond pe societate sau persoana fizica ....pot fi acuzat de sustragere a impozitelor sau "alte variante ANAF" ?