Forum Discuţii juridice Executare silită Comision executor judecatoresc ?
Discuție deschisă în Executare silită

Comision executor judecatoresc ?

Buna ziua,

As avea o intrebare, sunt persoana fizica autorizata, si in vara anului trecut am semnat un contract de prestari servicii cu o alta societate comerciala, ...din cauza unor neintelegeri intre mine si beneficiar contractul nu a fost respectat.
Cat poate fi comisionul maxim al executorului judecatoresc pentru cei 800 ron incasati avans ?
E greu de spus.
Se poate si 2000 lei si mai mult.
Nu lucreaza pe comision, are un onorariu care poate fi de 10% la suma asta la care se adauga cheltuieli cu executarea care daca sunt prea mari, debitorul poate reusi sa le micsoreze in instanta si dvs ramaneti cu banii dati.
Vb cu executorul intai.
daca debitul este de 800, atunci onorariul executorului nu poate depasi 10% (+TVA). Cheltuielile finale de executare (care vor include si onorariul) pot fi mai mari. Daca dvoastra sunteti creditor si ati platit avansul, acesta va va fi rambursat de catre executor atunci cand debitorul va plati cheltuielile totale de executare.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

E greu de spus.
Se poate si 2000 lei si mai mult.

Onorariul maxim poate fi de 10 % din creanță. Dar executorul va avea grijă să adauge cheltuieli de executare de câteva sute de lei.

Admin, administrator
Unde scrie de 10% maximum sub sanctiunea anularii?nExecutorul poate cere cat considera.nLa 200 lei de recuperat credeti ca se poate lua 20 lei?
Admin, administrator