Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Transformare post functionar public debutant in ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Transformare post functionar public debutant in functionar public definitiv

Buna ziua,

Sunt functionar public debutant (consilier juridic) la o primarie si urmeaza ca in curand sa-mi fie transformat postul in functionar public definitiv conform prevederilor HG 611/2008.

Intrebarea mea este: dupa redactarea raportului de evaluare cu calificativul "corespunzator", transformarea postului se face prin dispozitie a primarului sau prin hotarare a consiliului local?

Sau se va da intai o dispozitie prin care sunt numit (prin transformarea postului) in functia publica definitiva si apoi o hotarare privind modificarea organigramei si ştatului de functii ale aparatului de specialitatea a primarului (in care se va mentiona transformarea)?

Sunt interesat sa primesc lamuriri mai ales de la persoane care s-au confruntat cu astfel de situatii.

Va multumesc.
Veti primi doar o dispozitie de primar.