avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 203 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Data numirii unui debutant in asistent
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Data numirii unui debutant in asistent

La 01.06.2014 un functionar public a fost numit consilier debutant. Dupa perioada de stagiu de 12 luni si parcurgerea procedurii prevazute de HG 611/2008 in ce data poate fi numit ca si consilier asistent? De la 01.06.2015 sau la o data ulterioara , atunci cand evaluatorul intocmeste evaluarea? Aceasta evaluare este sigur favorabila functionarului deci poate fi numit cons asist dar cu ce data?
Cel mai recent răspuns: Tanjiani , utilizator 19:46, 4 Iunie 2015
Cel mai devreme:
ART. 101 (1) Funcţionarii publici debutanţi care au obţinut la evaluarea activităţii calificativul "corespunzător" vor fi numiţi, prin transformarea postului, funcţionari publici definitivi într-o funcţie publică de execuţie din clasa corespunzătoare studiilor absolvite, în gradul profesional "asistent", la data expirării termenului prevăzut la art. 98 alin. (1) sau, în situaţia în care, în condiţiile art. 98 alin. (2), funcţionarul public debutant care a obţinut calificativul "necorespunzător" formulează o contestaţie, la data rezolvării favorabile a acesteia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Debutant, treapta de salarizare ma88 ma88 buna ziua , sunt angajata in cadrul Primariei din 15.07.2009 , ca referent debutant , ce pasi trebuie urmati pt a fi trecuta pe o alta treapta de salarizare ... (vezi toată discuția)
Referent debutant - cum voi fi reincadrata? klaudia772001 klaudia772001 In 01.04.2007 am fost numita prin concurs referent de specialitate debutant avand studii SSD. În 09.07.2007 am plecat in concediu de crestere a copilului pana ... (vezi toată discuția)
Transformare post functionar public debutant in functionar public definitiv ConstantinSavin ConstantinSavin Buna ziua, Sunt functionar public debutant (consilier juridic) la o primarie si urmeaza ca in curand sa-mi fie transformat postul in functionar public ... (vezi toată discuția)