Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Data numirii unui debutant in asistent
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Data numirii unui debutant in asistent

La 01.06.2014 un functionar public a fost numit consilier debutant. Dupa perioada de stagiu de 12 luni si parcurgerea procedurii prevazute de HG 611/2008 in ce data poate fi numit ca si consilier asistent? De la 01.06.2015 sau la o data ulterioara , atunci cand evaluatorul intocmeste evaluarea? Aceasta evaluare este sigur favorabila functionarului deci poate fi numit cons asist dar cu ce data?
Cel mai devreme:
ART. 101 (1) Funcţionarii publici debutanţi care au obţinut la evaluarea activităţii calificativul "corespunzător" vor fi numiţi, prin transformarea postului, funcţionari publici definitivi într-o funcţie publică de execuţie din clasa corespunzătoare studiilor absolvite, în gradul profesional "asistent", la data expirării termenului prevăzut la art. 98 alin. (1) sau, în situaţia în care, în condiţiile art. 98 alin. (2), funcţionarul public debutant care a obţinut calificativul "necorespunzător" formulează o contestaţie, la data rezolvării favorabile a acesteia.