Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Recuperare piese schimb
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Recuperare piese schimb

O institutie publica repara externalizat un mijloc fix. Piesele care sunt schimbate pot fi reintroduse in gestiunea unitatii ? Care este documentul folosit pentru inregistrarea in patrimoniu a pieselor schimbate si care este baza legala care iti precizeaza acest lucru ?
Proces verbal de scoatere din funcțiune a mijloacelor fixe/de declasare a unor bunuri materiale (Cod 14-2-3/aA)
1. Servește ca:
- document de constatare a îndeplinirii condițiilor necesare scoaterii din funcțiune a
mijloacelor fixe, de scoatere din uz a materialelor de natura obiectelor de inventar în
folosință și de declasare a altor bunuri materiale decât mijloacele fixe, potrivit dispozițiilor legale;
- document de consemnare a scoaterii efective din funcțiune a mijloacelor fixe, de
scoatere din uz a materialelor de natura obiectelor de inventar în folosință sau de
declasare a bunurilor materiale;
- document de predare la magazie a ansamblelor, subansamblelor, pieselor componente
și materialelor rezultate din scoaterea efectivă din funcțiune a mijloacelor fixe, precum și
din scoaterea din uz a bunurilor materiale propuse pentru declasare
;

- document justificativ de înregistrare în evidența magaziilor (depozitelor) și în
contabilitate.
[ link extern ]