Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... suspendare act adminitrativ
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

suspendare act adminitrativ

ce credeti, voi reusi sa obtin suspendarea unei autorizatii emise de Primarie? Aceasta autorizatie a fost emisa in timpul unui litigiu.
In principiu, oricine poate ataca orice. Ca sa aveti succes intr-o actiune de contencios administrativ impotriva actului autoritatii trebuie sa efectuati procedura prealabila in termenii prevazuti de Legea nr. 554/2004, iar in fata instantei sa demonstrati ca prin actul respectiv s-a vatamat un drept sau un interes legitim al contestatorului. Suspendarea se poate solicita in fata instantei, chiar si inainte de a introduce actiunea de fond, cu conditia sa probati ca a fost sesizata autoritatea administrativa cu o reclamatie prealabila cu privire la acel act. Cererea de suspendare mai poate fi introdusa concomitent cu actiunea in contencios sau oricand pe durata litigiului de fond. Faptul ca mentionati emiterea unei autorizatii in timpul unui litigiu nu este suficient pentru a se dispune masura suspendarii executarii actului administrativ.
Gabriel Stelea, Avocat