avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Colete din SUA cu continut ilegal doar in Romania
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Colete din SUA cu continut ilegal doar in Romania

M-am imprietenit online cu o Domnisoara din SUA, (suntem colegi de breasla).
A inceput sa se lege ceva si mi-a cerut adresa pentru a-mi scrie scrisori clasice (cadou pt aniversarea mea etc).

Mai tarziu in timpul discutiilor am aflat ca pe langa acea ocupatie comuna mai lucreaza si intr-un magazin ce vinde "fericire". ( ce functioneaza legal acolo)

Imi e teama sa nu imi faca o gluma proasta acum la prima trimitere sau altcandva si sa imi trimita ceva ilegal.
Daca desfac coletul, scrisoarea in fata postasului, vamesului si ar fi ceva suspect ma absolva de vreo vina?

Tin sa mentionez ca nu consum si nu am consumat niciodata nici macar alcool sau tutun cu atat mai putin alte prostii.

Daca stiam din prima despre ce era vorba imi vedeam de treaba mea.
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Mai 2015
Viorel80Viorel, utilizator
Cel mai recent răspuns: Viorel80Viorel , utilizator 01:24, 2 Iunie 2015
legalmgm a scris:
Puteti nega dar in sistemele providerilor de internet ramane "memorata" corespondenta Dvs. ceea ce poate crea complicatii la un moment dat.


Nu cred ca provideri de internet au capacitatea tehnica de vizualiza si a memora corespondenta electronica transmisa criptat prin tehnologia SSL(HTTPS).

In cel mai rau caz pot solicita companiilor ce pun la dispozitie serviciul tehnic prin care se face corespondenta. Doar ei detin acele informatii.

Chiar si asa nu exista nimic care sa ma incrimineze in acele discutii.
Nu am solicitat sa primesc ceva ilegal, nu m-am aratat curios/tentat de senzatii, nu m-am aratat interesat sa probez ceva.

Iar din ultimile discutii reiese clar ca nu imi doresc nici un fel de scrisoare, colet etc.

Ar fi chiar ciudat ca o persoana sa aiba probleme din cauza unui "cadou" nesolicitat, respins vehement.
Ar fi un bun mijloc prin care un politician sa isi distruga un adversar politic.
Nu am legatura cu politicul, vorbesc ca idee.

Va multumesc tuturor, cred ca lucrurile s-au rezolvat.
Ultima modificare: Duminică, 31 Mai 2015
Viorel80Viorel, utilizator
legalmgm a scris:
Puteti nega dar in sistemele providerilor de internet ramane "memorata" corespondenta Dvs. ceea ce poate crea complicatii la un moment dat.


In plus faptul ca am postat aici fara sa imi ascund urmele digitale (desi stiu sa o fac) demonstreaza buna mea credinta.

( Postarea se adreseaza "Domnilor din umbra")



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am o problema destul de mare - vanzare neonorata pe internet, imposibilitate restituire pret pda56 pda56 am o problema destul de mare in 2011 am avut ceva de vanzare pe internet , am gasit un cumparator care a fost de acord sa imi depuna bani avans ..asta sa ... (vezi toată discuția)
Fax - proba in instanta? Valeriu Greceanu Valeriu Greceanu Am avut o discutie cu cineva in care eu am spus ca in instanta mail-ul poate fi acceptat ca proba pe cand faxul nu. Plec de la ideea ca la mail se poate ... (vezi toată discuția)
Telefon interceptat de ''autoritati'' de foarte multi ani ContSters324705 ContSters324705 buna ziua, doresc sa aflu cum pot pune capat unei situatii de interceptare a celularului meu, si prin intermediul caruia, ca urmare a convorbirilor, mi-e ... (vezi toată discuția)