Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Calitate procesuala activa - Politia Locala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Calitate procesuala activa - Politia Locala

Calitate procesuala activa - Politia Locala.

Buna ziua!
Politia Locala a solicitat instantei o actiune privind obligatia de a face, in ceea ce priveste strangerea gunoiului de pe un teren proprietate privata. Politia Locala a solicitat instantei sa oblige proprietarul la curatenia terenului, si sa ii dea dreptul institutiei de a face curetenie pe cheltuiala proprietarului.

Intrebarea este daca Politia Locala are calitate procesuala activa sau ar fi trebuit exercitata de Consiliul Local/Comuna.

Multumesc!
cred ca are! trebuie văzute atribuțiile stabilite pentru politia locala.
... dar, din cate cunosc, are si astfel de atribuții.
Astea sunt atributiile in materie de protectie a mediului. Niciun cuvant despre posibilitatea de a sta in instanta.

În domeniul protecţiei mediului, poliţia locală are următoarele atribuţii:

a) controlează respectarea prevederilor legale privind condiţiile de ridicare, transport şi depozitare a deşeurilor menajere şi industriale;

a1) supraveghează depozitele de deşeuri aflate în circumscripţia teritorială a unităţii/subdiviziunii administrativ-teritoriale pentru prevenirea declanşării unor incendii, cu consecinţe negative pentru viaţa oamenilor, mediu şi bunuri materiale;
09/10/2017 - litera a fost introdusă prin Ordonanţă de urgenţă 69/2017.

b) sesizează autorităţilor şi instituţiilor publice competente cazurile de nerespectare a normelor legale privind nivelul de poluare, inclusiv fonică;

c) participă la acţiunile de combatere a zoonozelor deosebit de grave şi a epizootiilor;

d) identifică bunurile abandonate pe domeniul public sau privat al unităţii/subdiviziunii administrativ-teritoriale sau pe spaţii aflate în administrarea autorităţilor administraţiei publice locale ori a altor instituţii/servicii publice de interes local şi aplică procedurile legale pentru ridicarea acestora;

e) verifică igienizarea surselor de apă, a malurilor, a albiilor sau cuvetelor acestora;

f) verifică asigurarea salubrizării străzilor, a căilor de acces, a zonelor verzi, a rigolelor, îndepărtarea zăpezii şi a gheţii de pe căile de acces, dezinsecţia şi deratizarea imobilelor;

g) verifică existenţa contractelor de salubrizare încheiate de către persoane fizice sau juridice, potrivit legii;

h) verifică ridicarea deşeurilor menajere de operatorii de servicii de salubrizare, în conformitate cu graficele stabilite;

i) verifică şi soluţionează, potrivit competenţelor specifice ale autorităţilor administraţiei publice locale, sesizările cetăţenilor privind nerespectarea normelor legale de protecţie a mediului şi a surselor de apă, precum şi a celor de gospodărire a localităţilor;

j) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor legale specifice realizării atribuţiilor prevăzute la lit. a)-i), stabilite în sarcina autorităţilor administraţiei publice locale.
”atributia de a sta in instanta” este dată de calitatea persoanei!

Art. 36

Calitatea procesuală

Calitatea procesuală rezultă din identitatea dintre părţi şi subiectele raportului juridic litigios, astfel cum acesta este dedus judecăţii. Existenţa sau inexistenţa drepturilor şi a obligaţiilor afirmate constituie o chestiune de fond.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Corect.
Raportul juridic litigios este unul ce priveste UAT-ul, in niciun caz Politia Locala care poate sa emita amenzi iar in contestatia acestora poate sta in instanta avand calitate procesuala pasiva.

UAT-ul nu este reprezentat prin Politia Locala ci prin Primar ca si functie executiva sau prin Consiliul Local ca si functie legislativa.
In opinia mea nu se justifica o actiune initiata de Politia Locala ci de insasi UAT prin Primar in acest caz.