Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietar prin autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietar prin autorizatie de constructie

Pe un teren de 5000 mp se construiesc 2 locuinte identice.Conform actului de intabulare pe teren este proprietara sotie.pe o locuinta este proprietar sotul iar pe o alta locuinta este proprietar o persoana care a construit locuintele.Cel care a facut intabularea a avut imputernicire de la proprietara terenului .Pe autorizatia de constructie sunt cele 2 persoane sotul si constructorul .Prin intabulare constructorul deoarece a figurat in autorizatia de constructie a devenit copropietar pe locuinte.Prin ce imprejurari a putut fi trecut in autorizatia de constructie fara sa aiba in proprietate teren ?Cum se poate iesi din situatia in care constructorul ocupanduse si de autorizatia de constructie sa abuzeze si de ce inscrirea in cartea funciara il face pe constructor proprirtar doar prin faptul ca era trecut in autorizatia de constructie ?
Din moment ce "constructorul" a obtinut Autorizatie de construire pt. o cladire, inseamna ca el a prezentat la Primarie un act ce proba un drept de proprietate sau un de superficie asupra terenului sau unei parti din teren.
Oricum, Autorizatia de construire si Procesul-verbal de receptie la terminarea lucrarilor creaza un drept de proprietate asupra constructiei (cladirii) in sine.
Autorizatia si PV de receptie sunt acte de proprietate.
Trebuie vazute actele incheiate, dreptuyl de superficie sau ce-o fi a constructorului, mandatul etc. Mergeti la un avocat.