Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pensie boala+angajare la stat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pensie boala+angajare la stat

daca tatal meu este pensionat pe caz de boala se poate sa-i facem angajare ca insotitor pt o persoana cu handicap locomotor?
multumesc
Decizia e pe o perioada de 2 ani revizuibila in decembrie anul curent,cind se va face incetarea de plata a pensiei de handicap?Multumesc! Mentionez ca m-am angajat de o saptamina cu contract pe durata determinata de trei luni.
Cand cei de la Casa de Pensii vor intra in posesia informatiei ca ati cumulat pensia de invaliditate gr. II cu un venit din salariu se va trece suspendarea platii pensiei si la imputarea pensiei de invaliditate primita necuvenit.
Am incetat activitatea prin demisie...in acest caz ce se mai poate intimpla?Multumesc!
1. O sa vi se suspende plata pensiei de invaliditate si o sa vi s impute sumele primite necuvenit.

2. Dupa aceea va trebui sa mergeti la Casa de Pensii sa solicitati repunerea in plata a pensiei.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Am lucrat 9 zile perioada de proba....si asa o sa-mi suspende plata pensiei?