avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pensie boala+angajare la stat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pensie boala+angajare la stat

daca tatal meu este pensionat pe caz de boala se poate sa-i facem angajare ca insotitor pt o persoana cu handicap locomotor?
multumesc
Cel mai recent răspuns: cacenschivio_GL; , utilizator 11:16, 18 Iunie 2015
Decizia e pe o perioada de 2 ani revizuibila in decembrie anul curent,cind se va face incetarea de plata a pensiei de handicap?Multumesc! Mentionez ca m-am angajat de o saptamina cu contract pe durata determinata de trei luni.
Cand cei de la Casa de Pensii vor intra in posesia informatiei ca ati cumulat pensia de invaliditate gr. II cu un venit din salariu se va trece suspendarea platii pensiei si la imputarea pensiei de invaliditate primita necuvenit.
Am incetat activitatea prin demisie...in acest caz ce se mai poate intimpla?Multumesc!
1. O sa vi se suspende plata pensiei de invaliditate si o sa vi s impute sumele primite necuvenit.

2. Dupa aceea va trebui sa mergeti la Casa de Pensii sa solicitati repunerea in plata a pensiei.
Ultima modificare: Joi, 18 Iunie 2015
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Am lucrat 9 zile perioada de proba....si asa o sa-mi suspende plata pensiei?

Alte discuții în legătură

Pensie de boala nicolauconstanta nicolauconstanta Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca am pensie de boala gr 2,pot lucra 4 ore pe zi ? Va multumesc (vezi toată discuția)
Drept munca pensionari de boala homereg homereg Daca sunt in pensie de boala gr. 2 am voie sa fiu asociat in SRL sau sa am Intrepr Individuala ??? Motivatie va rog ! (vezi toată discuția)
Pensie de boala horeaalexandru horeaalexandru Buna ziua, Am inteles ca au iesit niste norme noi privind pensia de boala. As dori sa va intreb daca o persoana cu o pensie de boala de gr. 3 se poate angaja ... (vezi toată discuția)