Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care este termenul de depunere a cererii de repunere ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Care este termenul de depunere a cererii de repunere în termenul de formulare a plângerii contravenţionale si de cand curge?

Buna ziua,
Care este termenul de depunere a cererii de repunere în termenul de formulare a plângerii contravenţionale si de cand curge?
Este vorba de un proces verbal de constatare a contraventiei ( neplata rovinietei), necomunicat dar in baza caruia am si fost executata silit. Intre timp am facut contestatie la executare, care in prima instanta mi-a fost admisa, fiind insa respinsa de tribunal.
Multumesc.
Codul de procedura civila :

Art. 186: Repunerea in termen
(1) Partea care a pierdut un termen procedural va fi repusa in termen numai daca dovedeste ca intarzierea se datoreaza unor motive temeinic justificate.
(2) In acest scop, partea va indeplini actul de procedura in cel mult 15 zile de la incetarea impiedicarii, cerand totodata repunerea sa in termen. In cazul exercitarii cailor de atac, aceasta durata este aceeasi cu cea prevazuta pentru exercitarea caii de atac.
(3) Cererea de repunere in termen va fi rezolvata de instanta competenta sa solutioneze cererea privitoare la dreptul neexercitat in termen.