Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Intrebarea mea este urmatoarea. platesc pensie alimentara pentru un minor. Acesta va implini in luna iunie varsta de 18 ani. Inca este elev la liceu. Ce se va intampla cu pensia alimentara?
O voi mai plati sau aceasta va inceta la implinirea varstei de 18 ani a minorului. Va intreb acest lucru pentru ca in sentinta se specifica faptul ca aceastya se va plati pana la implinirea varstei de 18 ani. Va multumesc
Buna ziua,
1. Plata pensiei alimentare se prelungeste pana la terminarea studiilor dar nu mai mult de 26 ani si daca invatamantul este la zi. Nu asteptati sa fiti chemat in judecata de copil.
2. Platiti copilului dumneavoastra deci pe el il ajutati. Ca orice parinte, nu e normal acest lucru?
dvs platiti pensia acum obligat fiind de instanta prin hotarare. Cum prin hotarare sunteti obligat pana la majorat, puteti sa incetati plata atunci.
La cererea copilului, veti fi obligat de instanta sa platiti pana isi finalizeaza studiile pana la max 26 de ani.
Pensia insa, se poate achita si de buna voie, cf legii ii datorati pensie.