Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare zilieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare zilieri

Buna ziua.In comertul ambulant desfasurat la targuri si expozitii pot angaja zilieri pe post de vanzator tinind cont ca am nevoie de vanzator de 5 sau 10 zile pe luna sau trebuie sa fac conntract de munca
Ce forma de organizare aveti (PFA, SRL, etc.). ?
Exercitarea unor activităţi cu caracter ocazional desfăşurate de zilieri este reglementată prin Legea nr. 52/2011 care a fost modificată prin Legea nr. 277/2013, publicată în Monitorul oficial nr. 661 din 29 octombrie 2013.
Legea nr.52/2011 a mai fost modificata si prin Legea nr.18/2014.

Art. 11 din Legea 52/2011:
(1) Munca necalificată cu caracter ocazional se poate presta în următoarele domenii prevăzute în Clasificarea activităţilor din economia naţională, actualizată:

a) agricultură, vânătoare şi servicii anexe, cu excepţia crescătorilor de animale în sistem semiliber, tradiţional şi transhumanţă – diviziunea 01;
b) silvicultură, cu excepţia exploatări forestiere – diviziunea 02;
c) pescuit şi acvacultură – diviziunea 03;
d) colectarea, tratarea şi eliminarea deşeurilor nepericuloase – clasa 3821 şi 3811;
e) recuperarea materialelor – grupa 383;
f) comerţ cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii – grupa 462;
g) activităţi de organizare a expoziţiilor, târgurilor şi congreselor – grupa 823;
h) publicitate – grupa 731;
i) activităţi de interpretare artistică – spectacole – clasa 9001, activităţi suport pentru interpretarea artistică – spectacole – clasa 9002 şi activităţi de gestionare a sălilor de spectacole – clasa 9004;
j) activităţi de cercetare-dezvoltare în ştiinţe sociale şi umaniste – clasa 7220 (săpături arheologice);
k) activităţi desfăşurate în sere, spaţii verzi, parcuri şi grădini zoologice – cod 0141;
l) hoteluri şi alte facilităţi de cazare – diviziunea 55 (tabere organizate de Ministerul Tineretului şi Sportului direct sau prin unităţile din subordinea acestuia);
m) activităţi ale bazelor sportive – diviziunea 9311;
n) activităţi ale cluburilor sportive – diviziunea 9312.
SRL
Munca necalificată cu caracter ocazional se poate presta în activităţi de organizare a expoziţiilor, târgurilor şi congreselor – grupa 823.

Un SRL poate angaja zilieri in conditiile prevazute de art.11 din Legea 52/2011.