avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcularea grupelor de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcularea grupelor de munca

Am lucrat 14 ani si 9 luni grupa 2 de munca . Si am mai lucrat 4 ani grupa 1 cati
ani beneficiez pentru pensie .
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:32, 7 Iunie 2015
Depinde in ce perioada ati lucrat in grupa I si a II-a de munca.
22 de ani si 3 luni
Pentru fiecare an complet lucrat in grupa a ii a se acorda 3 luni.
Pentru 4 ani lucrati in grupa a i a nu se acorda nimic, potrivit Legii 380/2013.
Legea 3/1977

Art. 16
Persoanele care au lucrat cel putin 5 ani in grupele I si II de munca au dreptul sa li ia in calculul vechimii in munca, pentru fiecare an lucrat in aceste grupe: un an si sase luni pentru grupa I sau un an si trei luni pentru grupa II. In aceste cazuri nu se reduce limita varstei de pensionare.

Legea 380/2013 nu are legatura cu perioada suplimentara la vechimea in munca(stagiu aferent).
Legea 3/1977 a fost abrogata prin Legea 19/2000.

Alte discuții în legătură

Stagiu minim de cotizare! bună seara, am lucrat efectiv 12 ani și 6 luni, din care 3ani ... Tatiana1313 Tatiana1313 Bună seara, Am lucrat efectiv 12 ani și 6 luni, din care 3ani și 4 luni în grupa 1 de munca, iar restul în condiții grele de muncă și condiții ... (vezi toată discuția)
Calcul vechime in munca in cazul cererii de pensionare partial anticipata rosu gheorghe rosu gheorghe Cineva are vechime efectiva in carnetul de munca 34 ani si 4 luni. Implineste 60 de ani in august anul acesta. Intrebare: -poate fi pensionat anticipat ... (vezi toată discuția)