avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie de sustinere a familiei
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie de sustinere a familiei

Buna ziua!
Ma numesc Avram Matei si as dori sa aflu daca putem beneficia de alocatia pentru sustinere familiala.(complementara pentru copil).
Suntem o familie ( sot, sotie, un copil 3ani) , fara slujbe.
Am cautat pe internet si se parea ca se poate dar ajungand la primarie mi s-a imputat suprafata de 2080 mp intravilan ( casa si gradina) din cauza careia nu beneficiem de acest ajutor.
Puteti confirma va rog ca legea prevede aceste clauze?
Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 5 Iunie 2015
Trantea, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:10, 5 Iunie 2015
Alocaţia de susţinere a familiei se acordă conform Legii 277/2010

Pot beneficia de acest drept familiile şi persoanele singure care au domiciliul/reşedinţa în Municipiul Caracal cu venituri reduse, care au în creştere şi îngrijire copii în vârstă de până la 18 ani.

În vederea acordării alocaţiei pentru susţinerea familiei, solicitanţii trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
- Venitul mediu net lunar pe membru de familie să nu depăşească 530 de lei;
- Copiii de vârstă şcolară să frecventeze cursurile unei forme de învăţământ organizate potrivit legii;
- Să nu deţină bunuri aflate în lista de bunuri care nu sunt considerate de strictă necesitate;
- Depunerea trimestrială a Cererii şi declaraţiei pe propriei răspundere asupra componenţei şi veniturilor familiei.

Lista bunurilor ce conduc la excluderea acordării alocaţiei pentru susţinerea familiei
Bunuri imobile
1. Clădiri sau alte spaţii locative în afara locuinţei de domiciliu şi a anexelor gospodăreşti
2. Terenuri de împrejmuire a locuinţei şi curtea aferentă şi alte terenuri intravilane care depăşesc 1.000 mp în zona urbană şi 2.000 mp în zona rurală
[ link extern ]
Ultima modificare: Vineri, 5 Iunie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor incalzire iusanlia iusanlia mi-au fost respinse actele pe motiv ca familia mea detine un autoturism cumparat in 2008 . nu platesc rate la el . nu are vechimea de 10 ani . e aberant . in ... (vezi toată discuția)
Am 1076 mp de teren intravilan arabil, beneficiez de ajutor de incalzire? maxx33 maxx33 buna ziua, stau intr-un apartament inchiriat. am contract inchiriere vizat de fisc. familie de 4 , 2 adulti si 2 copii. venit total sub 300 lei/ lunar. am ... (vezi toată discuția)
Ajutor din partea primariei Mi. Re. La Mi. Re. La Buna ziua. As vrea sa aflu de ce ajutoare au dreptul, o familie cu 10 copii, locuiesc la țara, nu au titlu de proprietate de pământ, și-au ridicat acuma o ... (vezi toată discuția)