avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am 1076 mp de teren intravilan arabil, beneficiez de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am 1076 mp de teren intravilan arabil, beneficiez de ajutor de incalzire?

buna ziua,
stau intr-un apartament inchiriat. am contract inchiriere vizat de fisc. familie de 4 , 2 adulti si 2 copii. venit total sub 300 lei/ lunar. am cumparat recent un teren de 1076 mp intravilan arabil.
am cum sa mai depun cerere de ajutor sau nu ?
intreband la functionarele primariei care se ocupa de cereri pt. ajutoare am auzit mai multe variante ca as beneficia de ajutor incalzire daca eu nu locuiesc acolo... terenul fiind liber,gol. Cica terenul ar trebui sa fie aferent locuintei.... ceea ce nu e.
ce ma sfatuiti ? fiindca nu am gasit nicaieri ceva concludent.
mersi fain
Cel mai recent răspuns: Laura Ciobeica , moderator 13:23, 7 Noiembrie 2011
Lista cu bunurile ce conduc la excluderea acordarii ajutorului pentru incalzirea locuintei.
1. Terenuri de imprejmuire a locuintei si curtea aferenta (teren intravilan), care depasesc 1.000 m 2 in zona urbana si 2.000 m 2 in zona rurala.
2. Terenuri in zona colinara si de ses, arabil si faneata peste 2, 3 ha functie de membrii familiei.
www.avocatnet.ro/content/art...
www.avocatnet.ro/UserFiles/a...
Parerea mea este ca va incadrati deoarece detineti doar 1076 mp (0.1076 ha) teren intravilan arabil.
L.C.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordarea unui ajutor de urgenta sil73 sil73 sunt intr-o situatie deosebita si as dori sa solicit un ajutor de urgenta conform legii 416/2001 republicata, dar am in proprietate peste 1,5o de teren ... (vezi toată discuția)
Mi-a fost refuzata acordarea ajutorului pentru incalzire marius1969 marius1969 Vreau sa stiu daca este corect ca primarul localitatii unde traiesc sa-mi refuze acordarea acestui ajutor . pentru simplu fapt ca detin 1154 mp de teren . ... (vezi toată discuția)
Ajutoare pentru incalzire tsorinela tsorinela Buna ziua, ma numesc Sorinela Teodorescu.Vreau sa ma lamuriti intr-o problema, si anume: mama are o pensie de boala de 590 lei lunar (5900000 lei vechi).ea a ... (vezi toată discuția)