Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... probleme cu vecinul!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

probleme cu vecinul!

Buna ziua,
sunt Gabriela si am o problema de rezolvat cu vecinul:
doreste sa merg maine la Notar si sa dau semnatura ca sunt de acord sa construiasca. El are casa construita la hotarul dintre curtile noastre si vrea sa demoleze si s-o construiasca pe acelasi spatiu. Doresc sa stiu ce trebuie sa fac deoarece nu vreau sa-mi faca mizerie in curtea mea, nu vreau sa-si faca streasina sau acvoperisul sa aiba panta in curtea mea si demolandu-se casa curtea mea va ramane pe perioada constructiei descoperita (fara gard). Cum procedez, trebuie scrise aceste doleante la notar? Va multumesc anticipat!
Cel mai bine, pentru a nu avea surprize ar fi sa-i solicitati sa va prezinte un proiect al noii constructii pe care doreste sa o edifice. De regula , arhitectii proiectanti au grija ca atunci cand realizeaza proiecte ale unor constructii amplasate pe limita de proprietate sa respecte prevederile Codului civil, ata in ce priveste picatura stresinii cat si servitutile de vedere. La fel si primaria, nu autorizeaza proiecte care nu respecta aceste prevederi legale. Dar cum in ziua de azi se pot vedea multe... Declaratia dvs. oricum ii este necesara doar la depunerea documentatiei spre autorizare la primarie. De vreme ce vrea sa mergeti la notar, inseamna ca are deja proiectul intocmit. Cereti un exemplar pt. a vedea cum arata. Daca zidul casei va fi chiar pe hotar atunci pe acel zid nu poate practica ferestre care sa se deschida direct catre proprietatea dvs. Pueti cere notarului ca in declarataie sa insereze toate aspectele legate de servituti.
gabriella_blaga a scris:

Buna ziua,
sunt Gabriela si am o problema de rezolvat cu vecinul:
doreste sa merg maine la Notar si sa dau semnatura ca sunt de acord sa construiasca. El are casa construita la hotarul dintre curtile noastre si vrea sa demoleze si s-o construiasca pe acelasi spatiu. Doresc sa stiu ce trebuie sa fac deoarece nu vreau sa-mi faca mizerie in curtea mea, nu vreau sa-si faca streasina sau acvoperisul sa aiba panta in curtea mea si demolandu-se casa curtea mea va ramane pe perioada constructiei descoperita (fara gard). Cum procedez, trebuie scrise aceste doleante la notar? Va multumesc anticipat!
referitor la subliniere, codul civil prevede distante si modalitati de constructie astfel incit sa nu deranjeze vecinul.
pentru celelalte probleme enumerate, treceti-le sub forma clauzelor in actul pe care-l intocmiti la notariat. aceste lucruri trebuiau deja lamurite pina acum; daca incepeti sa va lamuriti in privinta acestora la notar, acesta nu cred ca va avea timpul si rabdarea sa negocieze intre dvs si vecinul. incercati sa anticipati ce anume v-ar putea deranja si neaparat sa le treceti in actul intocmit.
Este bine sa vedeti proiectul (cel putin fatada-calcan spre dumneavoastra). Intr-adevar proiectul trebuie sa respecte codul civil. Problemele pot apare in executie cand proprietarul se hotaraste sa nu il mai respecte si sa practice ferestre spre dumneavoastra. Singura lui posibilitate de lumina dinspre calcan sunt geamurile mate prin care nu se vede si fixe (codul civil instituie o servitute de vedere). Acest lucru este valabil si pentru geamurile situate pe fatadele perpendiculare pe limita de proprietate. Acestea trebuie sa fie la distanta de min 60cm de limita (vederi piezise). Despre streasina si scurgerea apei nici nu poate fi vorba.
Referitor la santier - nu veti scapa de ceva mizerie pe langa limita oricat de atent si curat vor lucra. Aici importanta este intelegerea intre vecini, la sfarsitul lucrarii oricum va va repara/reamenaja ce s-a degradat de la lucrarile lui.