Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere individuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere individuala

In Codul muncii nu este specificat care este procedura pe care trebuie sa o urmeze angajatorul in cazul concedierii individuale pentru motive care nu tin de persoana salariatului, asa cum este prevazut in situatia concedierii colective.
Acest lucru inseamna ca salariatul este la mana angajatorului si nu are nici macar dreptul la consultare personala sau prin sindicat, asa cum prevede procedura in cazul concedierii colective?
In cazul concedierii individuale se urmareste numai Contractul colectiv?
"Art.65 din Codul muncii reglementează concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului, fără a institui discriminări de natură să încalce principiul egalităţii în faţa legii, consacrat constituţional prin dispoziţiile art.16 din Constituţie."
(Decizia nr.840 din 2 iunie 2009 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art.65 din Legea nr.53/2003 - Codul muncii, publicată în Monitorul Oficial nr.524 din 30.07.2009)
Da am vazut-o si eu dar era vorba de alta speta nu de cea invocata mai sus de mine.P e speta aceea poate nu este neconstitutinala dar pe cea invocata de mine sigur este neconstitutinala.sa nu uitam ca mai sunt inca multe legi care nu respecta Legea Fundamentala, fiindca Parlamentul nu a avut interes sa schimbe legile dupa aderarea la UE.