Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Informatii actiune de contestare a deciziei de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Informatii actiune de contestare a deciziei de pensie

Buna ziua, sunt pensionata anticipat din decembrie 2013 urmand sa intru in drepturile depline in februarie 2016.
Am fost angajata unui institut de cercetari si proiectari, am trecuta in carnetul de munca grupa de munca si am adeverinta de acord global.
Casa de pensii nu mi-a luat in considerare nici una din aceste inscrisuri.
Am facut contestatie in termenul de 30 de zile la Ministerul Muncii, am facut revenire si inca nu am primit raspuns.
Trebuie sa astept raspunsul la contestatie si apoi sa ii dau in judecata, sau pot contesta in instanta decizia de pensionare si fara raspunsul la contestatie ?
Va multumesc
Nu trebuie să aşteptaţi hotărârea Comisiei Centrale de Contestaţii din cadrul CNPP. Dacă a trecut termenul de 45 de zile în care trebuia să vă răspundă, puteţi să vă adresaţi instanţei. De altfel, acest răspuns ajunge, de regulă, extrem de târziu.