Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bani personali
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bani personali

Trebuie sa mai declar banii personali la intrarea in tura daca de la 1.06 s-a schimbat legea?
OUG 28/1999 stipuleaza in continuare:

Art. 4. -
(12) Utilizatorii aparatelor de marcat electronice fiscale sunt obligaţi:
i) la ora începerii programului de lucru, să asigure înregistrarea sumelor de bani deţinute de personalul operatorului economic care îşi desfăşoară activitatea în unitatea de vânzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor, într-un registru de bani personali, special întocmit în acest sens. Orice sumă de bani înregistrată în plus faţă de suma înregistrată la ora începerii programului de lucru, nu reprezintă sumă justificată prin registrul de bani personali. Modelul, conţinutul registrului de bani personali, precum şi procedura de înregistrare a acestuia la organul fiscal se aprobă prin ordin al ministrului finanţelor publice, în termen de 10 zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă.