avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indice corectie la trecerea la pensia de varsta din ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indice corectie la trecerea la pensia de varsta din pensia de invaliditate

Am citit ca Senatul a aprobat aplicarea indicelui de corectie si pentru pensiile de invaliditate la trecerea la pensia de varsta. Se propunea un nou aliniat la Art. 170 din Legea 263/2010, respectiv Al. 3 (indice 1): "Prin exceptie de la alin. (3), prevederile alin. (1) si (2) se aplica si pensiilor de invaliditate, la data transformarii acestora in pensii pentru limita de varsta".
Cunoasteti daca s-a aprobat acest adaos la lege?
Caz punctual: trecerea la pensia de varsta la 1.12.2014, operatie inca neexecutata.
Multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Iunie 2015
raser, utilizator
Cel mai recent răspuns: raser , utilizator 14:05, 3 Octombrie 2015
Mai sunt si alte modificari a legii 263/2010.
Pana la acest moment nu a aparut nici una in M.OF.
Ramanem in asteptare.
Multumesc, Domnule Carp! Voi urmari si eu, cu insistenta.
Iata stadiul acestei propuneri, copiat de pe siteul Camerei Deputatilor.

Proiect de Lege pentru completarea art.170 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice - PL-x nr. 136/2015

Stadiu: 21.09.2015 - înscris pe ordinea de zi a plenului Camerei Deputatilor

Sunt avize favorabile si avize nefavorabile. Guvernul nu este de acord, neavand sursa de finantare. Pentru amarati nu exista sursa, pentru demnitari, sunt multe surse (ca sa nu zic ESTE MULTE)


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indice de corectie delia2007 delia2007 Buna ziua! Mama s-a inscris la pensie anticipata in anul 2009, iar in anul 2014 a trecut la pensie limita de varsta. Primeste indicele de corectie doar din ... (vezi toată discuția)
Beneficiez de prevederile deciziei 702/2019 a curtii constitutionle publicata in mo 96/2020 ? psorinp psorinp Am fost pensionar de invaliditate din anul 2004 pana in anul 2108 iunie 12 cand am trecut la pensie de varsta si la data calcularii pensiei de varsta nu mi s-a ... (vezi toată discuția)
Indice de corectie peflori peflori decizie de pensie anticipata partiala emisa in iulie 2019, calculata cu indice de corectie 1,2, nepusa in plata, este modificata in decizie de pensie la ... (vezi toată discuția)