Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indice corectie la trecerea la pensia de varsta din ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indice corectie la trecerea la pensia de varsta din pensia de invaliditate

Am citit ca Senatul a aprobat aplicarea indicelui de corectie si pentru pensiile de invaliditate la trecerea la pensia de varsta. Se propunea un nou aliniat la Art. 170 din Legea 263/2010, respectiv Al. 3 (indice 1): "Prin exceptie de la alin. (3), prevederile alin. (1) si (2) se aplica si pensiilor de invaliditate, la data transformarii acestora in pensii pentru limita de varsta".
Cunoasteti daca s-a aprobat acest adaos la lege?
Caz punctual: trecerea la pensia de varsta la 1.12.2014, operatie inca neexecutata.
Multumesc!
raser, utilizator
Mai sunt si alte modificari a legii 263/2010.
Pana la acest moment nu a aparut nici una in M.OF.
Ramanem in asteptare.
Multumesc, Domnule Carp! Voi urmari si eu, cu insistenta.
Iata stadiul acestei propuneri, copiat de pe siteul Camerei Deputatilor.

Proiect de Lege pentru completarea art.170 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice - PL-x nr. 136/2015

Stadiu: 21.09.2015 - înscris pe ordinea de zi a plenului Camerei Deputatilor

Sunt avize favorabile si avize nefavorabile. Guvernul nu este de acord, neavand sursa de finantare. Pentru amarati nu exista sursa, pentru demnitari, sunt multe surse (ca sa nu zic ESTE MULTE)