Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... INDICE DE CORECTIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

INDICE DE CORECTIE

Buna ziua! Mama s-a inscris la pensie anticipata in anul 2009, iar in anul 2014 a trecut la pensie limita de varsta. Primeste indicele de corectie doar din anul 2021 , in valoare de 1.07 si in urma cerererii pe care a facut-o catre Casa de Pensii. Consider ca ar fi trebuit sa primeasca acest indice de corectie de la data trecerii la pensie pentru limita de varsta, respectiv in anul 2014. La data acordarii indicelui de corectie, respectiv anul 2021, valoarea acestuia era de 1,41 si nu 1.07 cat i s-a acordat. Multumesc anticipat pentru raspuns!
Plata drepturilor s-a facut incepand cu data de 06.12.2021., iar valoarea indicelui de corectie a fost de 1,07.
Indicele de corecție corespunde anului trecerii la limită de vârstă.Punerea în plată se va face începând cu data publicării Deciziei 670/2021 a CCR in M.Of.(06/12/2021).
Dar art.170 alin(3) din Legea 263/2010 spune ca data acordarii indicelui de corectie , este data publicarii deciziei C.C.R. nr. 702/2019-10.02.2020, sau data la care pensionarul trece la pensie limita de varsta, daca aceasta data este anterioara datei de 10.02.2020, cu respectarea termenului de prescriptie de 3 ani.
Se acorda indicele valabil la data trecerii la limita de varsta .
Plata se face incepand cu data publicarii in M.Of. a Deciziei 670/2021 a CCR(06/12/2021).