Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce se intampla daca plec din firma inainte de perioada ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce se intampla daca plec din firma inainte de perioada agreata in actul aditional pentru curs formare platit de firma si refuz sa platesc suma restanta?

Buna ziua,

Am semnat un act aditional sa raman intr-o firma pe o perioada de 22 luni ca urmare a urmarii unor cursuri platite de firma. Perioada cursurilor a fost octombrie - decembrie. Nu mi s-a spus la inceputul cursurilor ca va trebui sa semnez actul aditional, mi s-a spus doar ca voi urma niste cursuri platite de firma. Am semnat actul aditional pe 21 noiembrie.
Acum mai am 3 luni din perioada aceea si doresc sa plec din firma.

Intrebarea mea este daca angajatorii au procedat corect avand in vedere ca :
- ne-au spus de actul aditional cand cursurile erau deja pe terminate
- eram in primele 3 luni de contract (perioada de proba), si am semnat actul pentru ca ma temeam ca nu imi va mai prelungi contractul
- intre timp m-am mutat intern la alta echipa unde nu mai folosesc deloc cunostintele dobandite la acele cursuri
- am facut un cursc are nu se aplica la proiectul acela. Ei mi-au argumentat ca chiar daca nu a fost relevant la proiectul acela de curand au contractat un proiect in care este necesar acel curs si ca ma pot muta acolo.
In plus mi-au dat sa semnez un Angajament de plata acum la plecarea din firma, dar mi-au spus ca nu ma pot lasa sa il iau acasa sa ma consult cu cineva sau macar sa ii fac poza daca nu il semnez inainte. Este legall sa faca asa ceva?

Buna ziua,
Veti putea fi chemat in instanta pentru daune.
Angajamentul de plata nu are nicio valoare juridica si in baza acestuia nu se pot face retineri din salariu.

Art. 198. C.mun.
(1) Salariatii care au beneficiat de un curs sau un stagiu de formare profesionala, in conditiile art. 197 alin. (1), nu pot avea initiativa incetarii contractului individual de munca pentru o perioada stabilita prin act aditional.
(2) Durata obligatiei salariatului de a presta munca in favoarea angajatorului care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesionala, precum si orice alte aspecte in legatura cu obligatiile salariatului, ulterioare formarii profesionale, se stabilesc prin act aditional la contractul individual de munca.
(3) Nerespectarea de catre salariat a dispozitiei prevazute la alin. (1) determina obligarea acestuia la suportarea tuturor cheltuielilor ocazionate de pregatirea sa profesionala, proportional cu perioada nelucrata din perioada stabilita conform actului aditional la contractul individual de munca.
....
In caz ca ma cheama in instanta ar avea vreo importanta ca :

- ne-au spus de actul aditional cand cursurile erau deja pe terminate
- eram in primele 3 luni de contract (perioada de proba), si am semnat actul pentru ca ma temeam ca nu imi va mai prelungi contractul
- intre timp m-am mutat intern la alta echipa unde nu mai folosesc deloc cunostintele dobandite la acele cursuri
- am facut un cursc are nu se aplica la proiectul acela. Ei mi-au argumentat ca chiar daca nu a fost relevant la proiectul acela de curand au contractat un proiect in care este necesar acel curs si ca ma pot muta acolo.

As putea sa am castig de cauza in instanta pe baza celor de mai sus?