Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM la nivel de unitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM la nivel de unitate

de cate ori poate fi prelungit un CCM la nivel de unitate?
ca in legea 130/1996 nu se prevede expres.
De oricate ori se doreste. :)
Prelungirea duratei CCM la unitate poate fi facuta atat vreme cat se convine acest lucru.
grace_r a scris:

De oricate ori se doreste. :)

dar in CCM national se prevede.....poate fi prelungit dar nu mai mult de 12 luni.

daca il prelungesc de 2 ori (in total 24 luni) nu incalc aceste prevederi???
Daca va referiti la CCMUN un spune:
Art. 4. - (1) Prezentul contract se încheie pe o perioadă de patru ani, cu posibilitatea revizuirii anuale.
(2) Dacă nici una dintre părţi nu denunţă contractul cu 30 de zile înainte de expirarea perioadei pentru care a fost încheiat, valabilitatea acestuia se prelungeşte până la încheierea unui nou contract, dar nu mai mult de 12 luni.
... aceasta prevedere se refera doar la "prezentul contract" adica la CCMUN

Daca ne uitam in lg 130/96, gasim:
Art. 3. - (1) Negocierea colectivă, la nivel de unitate, este obligatorie, cu excepţia cazului în care unitatea are mai puţin de 21 de salariaţi.
(2) Negocierea colectivă are loc în fiecare an, după cum urmează:
a) după cel puţin 12 luni de la data negocierii precedente, neurmată de încheierea contractului colectiv de muncă, sau de la data intrării în vigoare a contractului colectiv de muncă, după caz;
b) cu cel puţin 30 de zile anterior expirării contractelor colective de muncă încheiate pe un an.
(3) Durata negocierii colective nu poate depăşi 60 de zile.
(4) Negocierea colectivă va avea ca obiect, cel puţin: salariile, durata timpului de lucru, programul de lucru şi condiţiile de muncă.
si:
Art. 23. - (1) Contractul colectiv de muncă se încheie pe o perioadă determinată, care nu poate fi mai mică de 12 luni, sau pe durata unei lucrări determinate.
(2) În cazul prevăzut la art. 3 alin. (2), părţile pot hotărî prelungirea aplicării în continuare a contractului colectiv de muncă, în condiţiile în care acesta a fost încheiat sau în alte condiţii ce vor fi convenite.

Deci nu gasim o preveder care sa limiteze strict nr sau perioada de prelungire a unu CCM la nivel de unitate.

Cel ma corect ar fi ca la expirarea unui CCM dupa cele 12 luni, in urma unei negocieri sa se hotarasca pein act aditional prelungirea corespunzatoare.