Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA INTRACOMINITAR
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA INTRACOMINITAR

O soc com cu sediul in Romania, inregistrata ca platitoare de tva trimestrial si in sistem VIES, a emis in Franta o factura cu TVA 10% catre o persoana fizica, tva ce a fost achitat in Franta de catre societate.
Ce declaratii fiscale si obligatii decurg in urma acestei operatiuni in tara si strainatate? Este corect tva 10% cum s-a emis factura? Este corecta plata tva in Franta de catre societatea comerciala?
Va multumesc.
da, daca s-a inregistat in sistemul M1SS de pe anaf este corect
se depune acolo decontul si se face plata