Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Registrul zilieri
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Registrul zilieri

Va rog sa-mi spuneti daca zilieri din registru pot fi platiti la sfarsitul saptamani sau la sfarsitul lunii?
Multumesc!
Legea nr.52/2011
Art. 5
(2) Beneficiarul are următoarele obligaţii:
....

e) să plătească zilierului remuneraţia cuvenită, prin orice mijloc de plată admis de lege, la sfârşitul fiecărei zile; plata remuneraţiei se poate realiza cel mai târziu la sfârşitul săptămânii sau al perioadei de desfăşurare a activităţii, numai cu acordul exprimat în scris de către zilier şi beneficiar; modalitatea de plată electronică şi aspectele care privesc plata remuneraţiei se stabilesc prin normele metodologice de aplicare a prezentei legi.

Asadar , plata remuneratiei se face :
- la sfarsitul fiecarei zile
sau
- la sfarsitul saptamanii sau al perioadei de desfasurare a activitatii, cu acordul exprimat in scris al zilierului

Daca se opteaza pentru cea de-a doua varianta, beneficiarul trebuie sa obtina in scris acordul zilierului pentru asa ceva.
Multumesc foarte mult pentru raspunsul clar si foarte promt
Cu reespect,