avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Registrul zilieri
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Registrul zilieri

Va rog sa-mi spuneti daca zilieri din registru pot fi platiti la sfarsitul saptamani sau la sfarsitul lunii?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: androceul1948 , utilizator 23:08, 26 Iunie 2015
Legea nr.52/2011
Art. 5
........
(2) Beneficiarul are următoarele obligaţii:
....

e) să plătească zilierului remuneraţia cuvenită, prin orice mijloc de plată admis de lege, la sfârşitul fiecărei zile; plata remuneraţiei se poate realiza cel mai târziu la sfârşitul săptămânii sau al perioadei de desfăşurare a activităţii, numai cu acordul exprimat în scris de către zilier şi beneficiar; modalitatea de plată electronică şi aspectele care privesc plata remuneraţiei se stabilesc prin normele metodologice de aplicare a prezentei legi.
...

Asadar , plata remuneratiei se face :
- la sfarsitul fiecarei zile
sau
- la sfarsitul saptamanii sau al perioadei de desfasurare a activitatii, cu acordul exprimat in scris al zilierului

Daca se opteaza pentru cea de-a doua varianta, beneficiarul trebuie sa obtina in scris acordul zilierului pentru asa ceva.
Multumesc foarte mult pentru raspunsul clar si foarte promt
Cu reespect,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de zilier spasuc cornelia spasuc cornelia Buna ziua.Sunt Spasuc Cornelia.Doresc sa va intreb ce drepturi am din cadrul unui contract de zilier? (vezi toată discuția)
Job part time, fara contract, neplatit cynthia_ cynthia_ Buna seara, Cum as putea sa recuperez banii pentru munca prestata la un job part time, la care nu am semnat un contract, desi mi s-a spus ca am contract de ... (vezi toată discuția)
Munca la negru flori1807 flori1807 Lucrez la o ciupercarie de 5 ani, in tot acest timp am avut contract de munca doar cateva luni pe 2ore/zi.De un an semnam de 2 ori pe luna in registrul de ... (vezi toată discuția)