Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu ingrijire copil pana la 2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu ingrijire copil pana la 2 ani

Buna ziua

Avem o angajata a carei contract individual de munca e suspendat pana in luna iulie 2015, fiind in concediu pt ingrijire copil pana la 2 ani. De doua zile am aflat ca dna respectiva mai are un copil, de cateva luni (patru sau cinci). Nu a venit la firma sa se intereseze de nimic... ce putem face pentru ea? poate beneficia de concediu pt ingrijire copil pt al doilea copil, dupa ce ii expira perioada de suspendare a contractului?
1. Deoarece al doilea copil s-a anscut inainte de a se termina concediul crestere copil pentru primul copil (CCC1) ea va intra in CCC2 imediat ce se termina CCC1.

2. Pentru aceasta trebuie sa faca o cerere catre angajator prin care solicita prelungirea suspendarii contractului individual de munca (CIM) pentru a intra in CCC2 (ataseaza si o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil).

3. - Apoi se prezinta la Primarie cu o copie dupa decizia de prelungire a suspendarii CIM si o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil si completeaza cererea pentru indemnizatie pentru CCC2 (nu mai are nevoie de alte acte) si pentru alocatia de stat pentru al doilea copil.

4. - Pe perioada de cand s-a nascut al doilea copil si pana se termina CCC1 va mai primi, pe langa indemnizatia pentru CCC1, inca 600 lei lunar.
- Pentru aceasta se prezinta la Primarie cu o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil si face cerere pentru cei 600 lei lunar.