Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Taxa vamala
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Taxa vamala

Buna ziua.
Am o intrebare in legatura cu taxa vamala.
Am comandat un aparat de fotografiat din Nederland prin pagina tinydeal.com.
Am mai comandat din pagina aceasta de mai multe ori,si eram multumita,nu trebuia sa platesc nimic pt transport. Dar acum pretul coletului fiind mai mare de 150 euro,mi-au spus la posta ca trebuie sa platesc 170 lei taxa vamala.
Am cautat prin internet si am gasit o atentionare ca taxele vamale trebuie platite numai la produse,care provin din afara Uniunii Europene. Deci daca aparatul foto provine din Hong Kong,dar era comandata si expediata din Nederland,sunt scutita,sau nu de taxa vamala? Multumesc mult daca-mi raspundeti. :-) Anett
Depinde de factura: daca a fost platit TVA (BTW) in Olanda, atunci nu mai trebuie platit din nou.