Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen stergere cazier judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen stergere cazier judiciar

Buna ziua,

Am avut o condamnare in noiembrie 2003 de 3 ani cu suspendare si o perioada de incercare de 6 ani. Ulterior datorita unei fapte petrecute in anul 2006, am suferit o noua condamnare in anul 2011 de 3 luni cu executare si revocarea suspendarii din 2003. Astfel in martie 2011 am inceput executarea unei sentinte finale de 3 ani si 3 luni.Am fost liberat conditionat in 4 decembrie 2012. As vrea sa stiu dupa cat timp pot cere in instanta reabilitarea (stergerea cazierului). Va multumesc!
Art. 166

Reabilitarea judecătorească

(1) Condamnatul poate fi reabilitat, la cerere, de instanţă, după împlinirea următoarelor termene:

a) 4 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 2 ani, dar care nu depăşeşte 5 ani;

Termenul curge de cand se considera executata pedeapsa, in cazul dvs. iunie 2014 plus 4 ani. Veti putea solicita reabilitarea judecatoreasca in iunie iunie 2018.
Calculati 3 ani si 3 luni de la data incarcerarii, apoi adaugati inca 4 ani.
In acest mod veti afla data dupa care veti putea formula o cerere de reabilitare judecatoreasca a pedepsei aplicate.
Calculati termenul potrivit disp. art.269 n. cod de proc. pen.