Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedeapsa de 6 ani cu executare- reabilitare, termen
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedeapsa de 6 ani cu executare- reabilitare, termen

Dacă m-am eliberat in 2010 având o pedeapsa de 6 ani ,am executat doar 4 ani din 6 .cand pot cere reabilitarea de drept sau cea judecătorească ?
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Buna seara!

Reabilitarea de drept nu poate opera din cauza pedepsei prea mari.
Termenul pentru reabilitarea judecatoreasca se implineste la 8 ani de la data cand ati iesit din penitenciar, dupa vechiul cod. Dupa noul cod, termenul se implineste mai repede: la 5 ani de cand ati iesit.
Din punctul meu de vedere, se aplica legea mai favorabila, adica noul cod.

Cu stima.
Asa este, se aplica legea mai favorabila termenul fiind de 5 ani, insa daca v-ati liberat conditionat este important momentul implinirii termenului de supraveghere al liberarii conditionate si nu data punerii efective in libertate sau data ramanerii definitive a hotararii prin care s-a dispus liberarea conditionata. Deci trebuie vazut clar despre ce este vorba.
trandafir2, moderator
In cazul dvs. vorbim de reabilitarea judecatoreasca si nu de drept, iar legea mai favorabila nou cod penal.
Calculati 6 ani de la data incarcerarii si apoi adaugati inca 5 ani , termen prev. de art.166 al.1 lit.b), iar in acest mod vei afla data la care puteti formula cererea .
Termenele se calculeaza potrivit disp.art.269 noul cod de proc. pen.
Art. 166 n.cod pen.
Reabilitarea judecătorească
(1) Condamnatul poate fi reabilitat, la cerere, de instanţă, după împlinirea următoarelor termene:
......................................................................
b) 5 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, dar care nu depăşeşte 10 ani;
....................................................................
Art. 167
Calculul termenului de reabilitare
(1) Termenele prevăzute în art. 165 şi art. 166 se socotesc de la data când a luat sfârşit executarea pedepsei principale sau de la data când aceasta s-a prescris.
.....................................................................
MARTA SIMONA PETRE, Avocat