avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedeapsa de 6 ani cu executare- reabilitare, termen
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedeapsa de 6 ani cu executare- reabilitare, termen

Dacă m-am eliberat in 2010 având o pedeapsa de 6 ani ,am executat doar 4 ani din 6 .cand pot cere reabilitarea de drept sau cea judecătorească ?
Ultima modificare: Miercuri, 4 Aprilie 2018
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 15:28, 4 Aprilie 2018
Buna seara!

Reabilitarea de drept nu poate opera din cauza pedepsei prea mari.
Termenul pentru reabilitarea judecatoreasca se implineste la 8 ani de la data cand ati iesit din penitenciar, dupa vechiul cod. Dupa noul cod, termenul se implineste mai repede: la 5 ani de cand ati iesit.
Din punctul meu de vedere, se aplica legea mai favorabila, adica noul cod.

Cu stima.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asa este, se aplica legea mai favorabila termenul fiind de 5 ani, insa daca v-ati liberat conditionat este important momentul implinirii termenului de supraveghere al liberarii conditionate si nu data punerii efective in libertate sau data ramanerii definitive a hotararii prin care s-a dispus liberarea conditionata. Deci trebuie vazut clar despre ce este vorba.
Ultima modificare: Luni, 26 Martie 2018
trandafir2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In cazul dvs. vorbim de reabilitarea judecatoreasca si nu de drept, iar legea mai favorabila nou cod penal.
Calculati 6 ani de la data incarcerarii si apoi adaugati inca 5 ani , termen prev. de art.166 al.1 lit.b), iar in acest mod vei afla data la care puteti formula cererea .
Termenele se calculeaza potrivit disp.art.269 noul cod de proc. pen.
Art. 166 n.cod pen.
Reabilitarea judecătorească
(1) Condamnatul poate fi reabilitat, la cerere, de instanţă, după împlinirea următoarelor termene:
......................................................................
b) 5 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, dar care nu depăşeşte 10 ani;
....................................................................
Art. 167
Calculul termenului de reabilitare
(1) Termenele prevăzute în art. 165 şi art. 166 se socotesc de la data când a luat sfârşit executarea pedepsei principale sau de la data când aceasta s-a prescris.
.....................................................................
Ultima modificare: Joi, 5 Aprilie 2018
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Condamnat la o pedeapsa de 4 ani si 6 luni cu executare - cand pot depune cererea de reabilitare judecatoreasca? mogam59 mogam59 arestat pe 19.06.2016 , liberat conditionat 02.10.2018 , condamanat la 4,6 ani. cam cnd as putea depunse cerere de reabilitare judecatoreasca (vezi toată discuția)
Termen stergere cazier judiciar mmr1402 mmr1402 Buna ziua, Am avut o condamnare in noiembrie 2003 de 3 ani cu suspendare si o perioada de incercare de 6 ani. Ulterior datorita unei fapte petrecute in anul ... (vezi toată discuția)
Condamnat la o ped. de 9 ani si 6 luni- cand pot obtine reabilitarea pedepsei aplicate? dilix_one dilix_one Buna ziua.., ma intereseaza foarte mult sa-mi fac reabilitarea, Am avut o pedeapsa de furt 1,6 ani suspendare,an 2002, si a fost calculata prin adunare unei ... (vezi toată discuția)