Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Clauze SSM în CCM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Clauze SSM în CCM

Bună ziua,

Vă rog să mă ajutați în clarificări privind clauzele SSM din Contractul colectiv de Muncă. Există careva specificații legale prin care în CCM trebuie incluse reglementări SSM și care sunt aceste clauze? Mulțumesc
In ROI al firmei se mentioneaza atributii pe linie de ssm pentru lucratori, conducatori locuri de munca, conducere administrativa.
In CCM se prevad anexe care se negociaza intre partile semnatare, privind:
-dotarea cu EIP a lucratorilor (sortimente/ locuri de munca/ posturi de lucru/ meserii/ activitati, eventual durata de serviciu/ sortiment),
-nominalizare locuri de munca/ posturi de lucru/ activitati pentru care se acorda alimentatie de protectie (sortimente, cantitate/ lucrator/ schimb),
-nominalizare locuri de munca/ posturi de lucru/ activitati pentru care se acorda materiale igienico-sanitare (sortimente, cantitate/ lucrator/ lunar),
-nominalizare locuri de munca incadrate in conditii speciale de munca, respectiv in conditii deosebite de munca,
-lista locurilor de munca la care se efectueaza determinari de noxe (tip noxa, periodicitate determinari/ loc de munca),
-nominalizare locuri de munca/ meserii/ functii pentru care se acorda sporuri la salariu (denumire spor si cuantum % spor),
-nominalizare materiale necesare informarii si instruirii lucratorilor care se achizitioneaza,
-alte anexe.
Practic, in anexele la CCM se mentioneaza toate aspectele negociabile privind locul de munca, aspecte care tin de legislatia specifica. De exemplu:
1. Legea ssm nr.319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art.13 În vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate în muncă şi pentru prevenirea accidentelor de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii au următoarele obligaţii:
g) să ia măsuri pentru asigurarea de materiale necesare informării şi instruirii lucrătorilor, cum ar fi afişe, pliante, filme şi diafilme cu privire la securitatea şi sănătatea în muncă;
r) să asigure echipamente individuale de protecţie;
-art.14 Alimentaţia de protecţie se acordă obligatoriu şi gratuit de către angajatori, persoanelor care lucrează în condiţii de muncă ce impun acest lucru, şi se stabileşte prin contractul colectiv de muncă şi/sau contractul individual de muncă.
-art.15 (1) Materialele igienico-sanitare se acordă, obligatoriu şi gratuit, de către angajatori.
(2) Categoriile de materiale igienico-sanitare, precum şi locurile de muncă ce impun acordarea acestora, se stabilesc prin contractul colectiv de muncă şi/sau contractul individual de munca.