Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit bancar neplatit!!!
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit bancar neplatit!!!

Buna ziua.Am tot consultat internetul si cam toata lumea spune acelasi lucru , nu stiu ce sa fac daca ma poate ajuta cineva.
Povestea mea incepe asa...in anul 2008 am facut si eu un credit de nevoi personale la BCR pe o perioada de 10 ani de 70.000 de lei.Timp de un an de zile am platit la zi.Aveam rata lunara cu tot cu dobanda 1000 de lei (rata pe care o puteam suporta)...venind criza rata s-a marit la fel si dobanda si de la 1000 de lei ..trebuia sa platesc 1250 de lei,deci 250 in plus lunar timp de 10 ani fiindca a venit criza.Am mai platit cam 3 luni dupa care am zis stop..am calculat eu 250 lei inmultit cu inca 9 ani adica 100 de luni veneau in jur de 25.000 de lei in plus la cei 70.000 imprumutati..fiindca venise criza...asadar nu am mai platit nimic.Am fost bagat in biroul de credite,banca a vandut creditul ulterior la o firma de recuperare numita KRUX, firma care de 4,5ani,din 2010 ma sacaie cu mesaje pe telefon si pe posta si telefoane in continuu..ma suna si dimineata la 8 si seara la 19..nu au o regula..de multe ori raspund , de multe ori nu raspund,depinde cum sunt binedispus..in fine de multe ori stau si discut cu ei neajungand la niciun consens.Deci de cand au transferat creditul de la BCR la aceasta firma de recuperari nu am platit niciun cent in contul niciunei firme sau persoane.
Am citit si pe forumuri si alte persoane care au avut la fel probleme si multi din ei au spus ca datoria s-a prescris dupa o perioada de 3 ani de zile...notez ca in aceasta periaoada de cand nu am mai platit niciun ban la banca sau firma de recuperari nu am fost angajat nicaieri si nici nu am avut bunuri pe numele meu sau bunuri pe care sa le instrainez la o alta persoana.Deci nu am absolut nimic pe numele meu si nici macar nu sunt angajat la vreo firma cu forme legale.
Consider ca nici nu m-au actionat in instanta pentru recuperare credit fiindca nu aveau ce sa obtina dupa urma mea...
Intrebarea mea este : datoria mea s-a prescris? si daca da unde pot sa verific sau cum pot sa stiu daca s-a prescris sau nu.
Daca se poate sa ma ajute cineva cu un raspuns sau cu o idee.
Va multumesc
bgrs81 a scris:

Buna ziua.Am tot consultat internetul si cam toata lumea spune acelasi lucru , nu stiu ce sa fac daca ma poate ajuta cineva.
Povestea mea incepe asa...in anul 2008 am facut si eu un credit de nevoi personale la BCR pe o perioada de 10 ani de 70.000 de lei.Timp de un an de zile am platit la zi.Aveam rata lunara cu tot cu dobanda 1000 de lei (rata pe care o puteam suporta)...venind criza rata s-a marit la fel si dobanda si de la 1000 de lei ..trebuia sa platesc 1250 de lei,deci 250 in plus lunar timp de 10 ani fiindca a venit criza.Am mai platit cam 3 luni dupa care am zis stop..am calculat eu 250 lei inmultit cu inca 9 ani adica 100 de luni veneau in jur de 25.000 de lei in plus la cei 70.000 imprumutati..fiindca venise criza...asadar nu am mai platit nimic.Am fost bagat in biroul de credite,banca a vandut creditul ulterior la o firma de recuperare numita KRUX, firma care de 4,5ani,din 2010 ma sacaie cu mesaje pe telefon si pe posta si telefoane in continuu..ma suna si dimineata la 8 si seara la 19..nu au o regula..de multe ori raspund , de multe ori nu raspund,depinde cum sunt binedispus..in fine de multe ori stau si discut cu ei neajungand la niciun consens.Deci de cand au transferat creditul de la BCR la aceasta firma de recuperari nu am platit niciun cent in contul niciunei firme sau persoane.
Am citit si pe forumuri si alte persoane care au avut la fel probleme si multi din ei au spus ca datoria s-a prescris dupa o perioada de 3 ani de zile...notez ca in aceasta periaoada de cand nu am mai platit niciun ban la banca sau firma de recuperari nu am fost angajat nicaieri si nici nu am avut bunuri pe numele meu sau bunuri pe care sa le instrainez la o alta persoana.Deci nu am absolut nimic pe numele meu si nici macar nu sunt angajat la vreo firma cu forme legale.
Consider ca nici nu m-au actionat in instanta pentru recuperare credit fiindca nu aveau ce sa obtina dupa urma mea...
Intrebarea mea este : datoria mea s-a prescris? si daca da unde pot sa verific sau cum pot sa stiu daca s-a prescris sau nu.
Daca se poate sa ma ajute cineva cu un raspuns sau cu o idee.
Va multumesc

Buna ziua,
Prescriptia nu intervine de la sine, trebuie constatata de catre o instanta de judecata. In momentul in care primiti o somatie de la un executor judecatoresc, e bine ca in 15 zile de la primire sa introduceti la instanta o contestatie la executare si sa dovediti ca au trecut mai mult de 3 ani de la ultima plata. Conteaza foarte mult cum e facut dosarul executional. In functie de acesta e si succesul unui proces.

www.avocatnet.ro/content/art...

Cu stima,
Ioana Balc

gi-jane2, moderator
Se poate intimpla urmatorul lucru.Banca/firma stie ca nu sint bunuri urmaribile, executorul nu gaseste venituri din contract de munca si numai trimite adrese/somatii fiind cheltuieli inutile.Dar dosarul executional se mentine pe rol prin cerere de continuare a executarii silite depuse din 6 in 6 luni pentru a nu se perima.Si cind va angajati sau dobinditi bunuri imobile , auto, etc. se intocmesc acte de executare ( popri, sechestru).