Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile libere acordate sotului la nasterea unui copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile libere acordate sotului la nasterea unui copil

Buna ziua,

Va scriu cu rugamintea de a ne ajuta pe mine si pe sotul meu cu o lamurire privind zilele libere acordate de catre angajator la nasterea unui copil.
Noi stim ca in Codul Muncii se mentioneaza ca sotul primeste 5 zile libere la nasterea copilului. Sotul meu a intrebat astazi la departamentul Resurse Umane al companiei la care lucreaza (companie privata) si i s-a spus ca in Regulamentul de Ordine Interioara al companiei se mentioneaza ca se acorda 2 zile.
Rugamintea noastra este sa ne spuneti daca angajatorul poate modifica ceea ce prevede Codul Muncii.

Va multumesc anticipat,
Cristina
@ CrisIndi

Intr-adevar, daca tatal copilului are atestat ca a absolvit cursul de puericultura va beneficia de 15 zile lucratoare de concediu paternal la care se va adauga cel 2 zile libere platite acordate pentru nasterea copilului .

La cea de-a doua intrebare pusa de dvs , numai acel angajator va poate raspunde.

Nici Codul Muncii si nici Legea nr.210/1999 nu prevad vreo sanctiune pentru angajator daca nu acorda asa ceva si , prin urmare, ITM-ul nu are cum sa-l sanctioneze contraventional pe angajatorul sotului dvs.
Multumesc frumos pentru explicatii!