Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Modalităţi de trimitere a citaţiei la domiciliu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Modalităţi de trimitere a citaţiei la domiciliu

Vă adresez rugămintea să-mi spuneţi cum se trimit citaţiile la domiciliu (pentru un proces), prin formula simpla, în care se pun la cutia de scrisori, sau recomandat, să semnez de primire? Vă mulţumesc mult
Daca vine postasul la usa semnati.
Cu scuzele de rigoare, nu aceasta era intrebarea. Doream sa stiu daca există obligatia sa se trimita recomandat, ca sa semnez de primire. Pentru asta, nu este nevoie sa vina postasul la usa, imi poate lăsa aviz ca să o ridic de la Poştă. Asadar, adresez rugamintea cuiva care cunoaste procedura, sa-mi spuna care este uzanţa în astfel de situaţii: citaţia se lasă la cutia postala sau se trimite recomandat, ca sa semnez de primire. Mulţumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Mulţumesc. Aşadar, am înţeles că citaţia nu se trimite recomandat, aşa încât să existe o certitudine că am primit-o. Aceasta era, în fapt, întrebarea mea, deoarece poştaşul la care este "arondat" blocul meu este destul de iresponsabil în ceea ce face, de multe ori nici nu se oboseşte să aducă corespondenţele sau le aruncă pe jos, în holul blocului. Vroiam să ştiu acest lucru deoarece citaţiile şi documentele pe care urmează să le primesc sunt foarte importante pentru mine şi - în situaţia în care nu există obligaţia înmânării personale - atunci probabil că va trebui să fac nişte demersuri la Poştă să mă asigur că voi primi acele hârtii. Mulţumesc
mai nou si pe civil citatiile vin in plic inchis cu confirmare de primire. eu asa le primesc in principiu. daca e vreo instanta mai aglomerata le mai trimit si deschise, adica fara plic si confirmare