Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

am 20 ani lucrati in grupa a2a in tara,am 12 ani cotizati in spania,am implinit 55 ani,imi puteti spune la ce varsta ma pot pensiona?multumesc
Daca anii de grupa(20) sunt in procent de 100%-limita de varsta la 60 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata partiala la 60 de ani cu penalizare de 4,5%.
Raspunsul este valabil pentru barbat.
Pentru femeie precizati,luna si anul nasterii.
inteleg,multumesc,sant nascut in 1960,sant activ,lucrez in continuare ,am intrebat sa am o idee,poate ma pensionez aici in spania multumesc inca odata nu stiu cum se calculeaza pensia aici nu am luat in toti acesti ani mai putin de 1500 euro.
1. Veti beneficia de pensie si din Spania si din Romania in baza prevederilor legale din fiecare tara.

2. La stabilirea stagiului efectiv de cotizare din fiecare tara se are in vedere si stagiul de cotizare din cealalta tara.
vidutu a scris:

inteleg,multumesc,