Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Un minor cu varsta de 17 ani poate calatorii singur in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Un minor cu varsta de 17 ani poate calatorii singur in Franta?

Buna ziua,
Am 17 ani si doresc sa merg la fratele meu in Franta, fara parinti. Se poate sa calatoesc singura cu avionul?
Si inca o nelamurire: Este necesar ca parintii sa vina cu mine la aeroport, sau poate venii o prietena majora cu mine?
De asemenea, doresc sa vizitez Belgia cu fratele meu. Trebuie sa fac alte acte ptr aceasta calatorie? Am inteles ca in strainatate, copiii peste 16 ani pot calatorii singuri, dar consider ca este mai bine sa intreb aici daca este adevrat sau fals.
Va multumesc!
Politistii de frontiera permit iesirea din tara unui cetatean roman minor - numai daca este insotit de o persoana fizica majora - in urmatoarele cazuri:
- este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora, numai daca persoana insotitoare prezinta extrasul de cazier judiciar si o declaratie a ambilor parinti sau a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat minorul (prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila), a parintelui supravietuitor ori a reprezentantului sau legal.

Mai exista si varianta sa fiti insotita de un reprezentant al companiei de transport aerian, si bineinteles sa ii platiti biletul, daca respectiva companie ofera acest serviciu.

[ link extern ]

Din Franta in Belgia si retur, nu mai este nicio problema, va trebuie doar document de identitate valabil.
trandafir2, moderator