avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM pensie anticipata partiala

Buna ziua,

Avem 1 angajat care si-a depus dosarul pentru pensie anticipata partiala.
In data de 18.03.2016 am primit de la Casa de pensii decizia de acordare a drepturilor de pensie cu incepere din 06.01.2016.
Cu ce data se face decizia de incetare a CIM ?
Cu data la care am luat cunostinta despre acest fapt ?

Va multumesc mult
Cel mai recent răspuns: giacris , utilizator 15:40, 21 Martie 2016
1. Din Codul muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
...

c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II;
...

2. Asadar ii faceti incetarea CIM cu data de 18.03.2016, conform art. 56 (1), lit. c) din Codul muncii.
Multumesc :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia de drept ContSters228970 ContSters228970 daca am implinit varsta pentru pensia de drept, conform art.56 si 57 din codul muncii,sunt obligat sa ma pensionez? c.m. este nul dupa implinirea varstei? (vezi toată discuția)
Incetare cim perioada determinata irumes irumes Am un salariat cu CIM pe perioada determinata. Data la care expira CIM-ul este 05.08.2016. Salariatul a depus la casa de pensii, fara sa ma anunte, dosar in ... (vezi toată discuția)
Dosar pensie anette03 anette03 Buna seara, sunt asistenta medicala in cadrul DSP si imi desfasor activitatea intr-o unitate de invatamant prescolar de stat si va rog sa-mi spuneti daca de ... (vezi toată discuția)