Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM pensie anticipata partiala

Buna ziua,

Avem 1 angajat care si-a depus dosarul pentru pensie anticipata partiala.
In data de 18.03.2016 am primit de la Casa de pensii decizia de acordare a drepturilor de pensie cu incepere din 06.01.2016.
Cu ce data se face decizia de incetare a CIM ?
Cu data la care am luat cunostinta despre acest fapt ?

Va multumesc mult
1. Din Codul muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:

c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II;

2. Asadar ii faceti incetarea CIM cu data de 18.03.2016, conform art. 56 (1), lit. c) din Codul muncii.
Multumesc :)