Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Modul si locul de adresare a unei plangeri penale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Modul si locul de adresare a unei plangeri penale

Un grup dorim sa facem o plingere penala impotriva PMB, PS1, Primariei Voluntari (care participa in comun la realizarea unei investitii) si am formulat-o astfel:

Subsemnatii[...] formulam Plingere penala impotriva:
- Consiliului General al Municipiului Bucuresti (CGMB), cu domiciliul in Splaiul Independenţei nr. 291-293, Sector 6, Bucureşti, prin Primarul General
- Consiliului Local al sectorului 1 Bucureşti (CLS1) cu sediul în Bucureşti, Soseaua Bucuresti-Ploiesti nr. 9-13, sector 1, prin Primarul Sectorului 1
- Consiliului Local al orasului Voluntari (CLV) cu sediul în bd. Dunarii, nr. 71, Orasul Voluntari, Jud. Ilfov, prin primar.

Intrebari:
1. Este formularea corecta, trebuie sa scriem si numele primarului? Adica se poate face plingere impotriva unei institutii sau numai fata de o persoana fizica, in cazul de fata primarul.

2. La ce parchet trebuie depusa, tinind cont de adresele diferite ale celor trei institutii?

Va multumesc,
OP
hot_oliviu, utilizator
Institutiile publice mentionate au imunitate de jurisdictie penala, deci plangerea este incidenta doar persoanelor fizice, respectiv primari, sau altii, etc; indiferent la ce parchet depuneti plangerea, ea va fi directionata catre organul de cercetare penala competent.