Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... poprire vs concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

poprire vs concediu medical

Buna ziua, daca am sosita pe numele unui salariat o poprire iar el s-a aflat o buna parte din luna iunie in concediu medical, ii pot retine1/3 din netul incasat sau trebuie sa astept pana ii inceteaza medicalul?
Multumesc frumos.
Eu stiu ca nu se poate institui poprire asupra sumelor ce reprezinta indemnizatie pt concediu medical ...
Art.728 C.proc.civ.
..
(4) Ajutoarele pentru incapacitate temporară de muncă, compensaţia acordată salariaţilor în caz de desfacere a contractului individual de muncă pe baza oricăror dispoziţii legale, precum şi sumele cuvenite şomerilor, potrivit legii, nu pot fi urmărite decât pentru sume datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere şi despăgubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vătămări corporale, dacă legea nu dispune altfel.