avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 195 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

o persoana de sex masculin nascut in IANUARIE 1959 cu o vechime de 36 ani si 2 luni din care 18 ani , grupa II cand se poate pensiona anticipat sau partial anticipat .
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:50, 31 Martie 2016
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc un stagiu aferent de 4 ani si 6 luni.
O reducere cu 4 ani a varstei standard.
O majorare de punctaj de 25% pentru acea perioada.
Limita de varsta la 61 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani, fara stagiul asiumilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate)
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani, fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima poate fi de 9%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alezy alezy Bun ziua As dori sa stiu si eu la ce varsta indeplinesc conditiile de pensionare; Sun bărbat, născut la 04/08/1959 - pana in prezent am 38 ani lucrați - ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? Gabryela4me Gabryela4me Am 37,6 de ani vechime si 20 de ani in grupa a doua. Am auzit de o noua lege care mi-ar permite sa ies mai devreme la pensie (total cu grupa sa ajunga la 43 de ... (vezi toată discuția)
Drept la pensie Lamax Lamax Buna , as dori sa stiu cand am dreptul la pensie ,sant nascut in 12 ianuarie 1959 si pana in 1aprilie 2001 am 21ani 3luni 8zile de gr.2 cu 100% iar din 1apr ... (vezi toată discuția)