Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

o persoana de sex masculin nascut in IANUARIE 1959 cu o vechime de 36 ani si 2 luni din care 18 ani , grupa II cand se poate pensiona anticipat sau partial anticipat .
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc un stagiu aferent de 4 ani si 6 luni.
O reducere cu 4 ani a varstei standard.
O majorare de punctaj de 25% pentru acea perioada.
Limita de varsta la 61 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani, fara stagiul asiumilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate)
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani, fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima poate fi de 9%.