Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Atributi de control
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Atributi de control

Buna,as dori sa ma indrumati unde pot afla ce atributi are un control inopinant si ce obligatii am eu in calitatea de administrator.Mentionez ca detin o societate comerciala cu raspundere limitata.
Prin urmare ce atributi/competenta au:
-DSV-Directia Sanitar Veterinar
-DSP-Directia Sanatate Publica
-ITM-Ispectoratul Teritorial de Munca
-ANAF-Agentia Nationala de Administrare Fiscala
Inspectoratul Teritorial de Munca este un organ de specialitate aflat in subordinea Inspectiei Muncii, care controleaza aplicarea unitara a legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca la toate persoanele juridice si fizice din sectorul public, mixt, privat si alte categorii de angajatori, cu exceptiile prevazute de lege.

Obiectivele principale ale activitatii inspectoratului
[ link extern ]

DSV - Directia Sanitar Veterinara
[ link extern ]

DSP - Direcţia de Sănătate Publică este un serviciu public deconcentrat, cu personalitate juridică, subordonată Ministerului Sănătăţii, care realizează politicile şi programele naţionale de sănătate, elaborează programe locale, organizează structurile sanitare, evidenţele statistice pe probleme de sănătate, precum şi de planificare şi derulare a investiţiilor finanţate de la bugetul de stat pentru sectorul de sănătate.
Direcţia de Sănătate Publică reprezintă autoritatea de sănătate publică la nivel local şi are în principal următoarele atribuţii:
- evaluează, coordonează şi monitorizează modul de asigurare a asistenţei medicale curative şi profilactice din unităţile sanitare din teritoriul arondat, luând măsuri pentru asigurarea accesului la asistenţă medicală a oricărei persoane din raza judeţului;
- coordonează, organizează şi evaluează programele naţionale de sănătate ce se derulează în teritoriul arondat şi exercită atribuţii specifice de control în sănătatea publică, prin personalul împuternicit, cu aprobarea Ministerului Sănătăţii;
- organizează activităţi în domeniul sănătăţii publice în colaborare cu autorităţile locale, cu instituţii de învăţământ şi organizaţii guvernamentale şi nonguvernamentale;
- coordonează serviciile de asistenţă medicală din teritoriu, organizează şi coordonează asistenţa medicală în caz de calamităţi, dezastre, catastrofe şi alte situaţii deosebite, organizează, coordonează şi răspunde de organizarea reţelei sanitare pentru apărare, sub coordonarea Ministerului Sănătăţii;
- participă la coordonarea acordării primului ajutor calificat împreună cu Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă şi cu alte structuri din Ministerul Sănătăţii;
- organizează culegerea şi prelucrarea datelor statistice de la toţi furnizorii de servicii medicale, indiferent de forma de organizare, întocmeşte şi transmite rapoarte statistice către instituţiile desemnate în acest sens;
- furnizează date statistice către alte autorităţi, la solicitare şi cu respectarea confidenţialităţii datelor;
- avizează şi supune aprobării Ministerului Sănătăţii propunerile privind structura organizatorică, reorganizarea, restructurarea, schimbarea sediului şi a denumirii unităţilor sanitare din subordine;
- la cerere, efectuează, potrivit dispoziţiilor legale, servicii de sănătate publică, pentru care se percep tarife potrivit actelor normative în vigoare.
[ link extern ]

ANAF - Agentia Nationala de Administrare Fiscal :
asigura administrarea impozitelor, taxelor, contributiilor si a altor venituri bugetare date prin lege in competenta sa, aplicarea politicii si reglementarilor in domeniul vamal si exercitarea atributiilor de autoritate vamala, precum si controlul operativ si inopinat privind prevenirea, descoperirea si combaterea oricaror acte si fapte care au ca efect evaziunea fiscala si frauda fiscala si vamala, precum a altor fapte date prin lege in competenta sa.

Multumesc foarte mult.