Forum Discuţii juridice Executare silită Cesiune creanta-dobanzi in continuare
Discuție deschisă în Executare silită

Cesiune creanta-dobanzi in continuare

Buna ziua

Avnd in vedere ca o banca cesioneaza un credit platit cu intarziere ,SRL ul care a preluat creanta mai poate calcula dobanzi?
eu zic ca da.
cu stima cassy
in mod norma, anterior cesionarii creantei, banca a declarat scadent anticipat creditul, calculand si dobanzile. In aceste conditii, consider ca firma de recuperari nu are temei legal pentru a solicita dobanzi
Este adevarat ca este doar o opinie formulata fara a avea la indemana documente
da banca a declarat scadent anticipat creditul si a inceput executarea silita a creditului.apoi a cesionat.Un SRL poate perce dobanzi?Nu trebuie autorizarea BNR ului?
Cesiunea presupune cedarea tuturor drepturilor, a accesoriilor. Penalitatea se calculeaza pana la achitare cf contractului pe care l-ați semnat cu banca. Ce se schimba e doar numele creditorului, obligațiile dvs rămân aceleași.
Și mai rau e ca penalitatea se calculează la toată suma restanta, adică și la ce s-a declarat scadent anticipat
gi-jane2, moderator
Penalități plus dobănzi.

Cesionarul a preluat creanța împreună cu accesoriile. Nu trebuie să fie autorizat de BNR ca să poată cumpăra o creanța bancară, cu tot cu accesoriile acesteia.